JKAB_annonsbild_3

VI FLYTTAR

Från och med den 1 april 2016 hittar du oss i nya lokaler. Platsen är Kavalleristen, Berga allé 1 i Helsingborg. Vårt nya kontor är naturligtvis stilfullt. Men det döljer också betydligt mer än vad ögat ser. Vi har ju själva ritat det.

FRAMTIDEN PÅ RITBORDET
Jkab Arkitekter växer i jämn takt. Nu har vi också skapat rum för vår fortsatta utveckling tack vare lokaler som har de bästa förutsättningarna. För oss som arkitekter betyder det att vi nu står ännu bättre rustade att serva vår kunder och partners.

Titta gärna förbi när du har möjlighet. Välkommen!


JKAB arkitekter

VI SKAPAR ARKITEKTUR
SOM ÄR MER ÄN ÖGAT SER

Arkitektur är balansen mellan estetik, hållbarhet och funktion. Men vi går ännu djupare än så. Vi skiljer oss från mängden genom att dessutom anpassa oss till de ekonomiska förutsättningarna. Alltid. Utifrån det kan vi skapa en estetisk och funktionell arkitektur som är ekonomiskt hållbar.

OM OSS

estetik-funktion-ekonomi
triangel-jkab
För oss är arkitektur så mycket mer än bara ett vackert yttre. Vi går på djupet och ser till att formen alltid följer funktion och ekonomi. Att oavbrutet arbeta liksidigt med våra tre hörnstenar är en djupt rotad filosofi. Att vi värderar alla delar lika är också det som gör oss till dem vi är. Somliga säger att det är det som gör oss unika.

ESTETIK, FUNKTION OCH EKONOMI

När vi påbörjar ditt projekt så börjar vi med de ekonomiska förutsättningarna och tittar på funktionen. Helt enkelt vad byggnaden ska användas till, hur människor rör sig upp och ner till sina bostäder, hur gods färdas eller hur produktionen sker. Det skapar ett ramverk för hur vi gör formen. Somliga säger att det är tvärt emot vad många andra gör. Och visst är det så. Vi skapar inte byggnader för inbördes beundran. Vi gör det för människor.

RELATIONSBYGGARE

Så länge vi funnits har vi alltid strävat efter att vara uppdragsgivarens närmsta partner. Vi vill förstå de riktiga behoven och ser långsiktigt på våra samarbeten. Det kräver engagemang, intresse och kompetenser i framkant. Men allt är möjligt när man brinner för det. Det gör också att vi är snabbfotade och kan erbjuda en service du inte är van vid.

...SOM TÄNKER PÅ HELHETEN

Vi erbjuder ett helhetsansvar med bred kompetens från idé till färdigt projekt – och även efteråt. Genom att vara ett nav i byggprocessen har vi god kontroll över ekonomin och kan företräda dig som kund gentemot andra involverade aktörer. Men vårt ansvar upphör inte där. Att hjälpa till med allt från projektering, kalkyler, beslutsunderlag och besiktning till att förmedla kontakter och hitta rätt hyresgäster är en del av vår utpräglade service.

KOMPISAR

agility
akermans kopiera
aller-media kopiera
backahill kopiera
bildeve kopiera
biomain kopiera
boozt kopiera
Boxon3 kopiera
briggen1 kopiera
Brinova-Logo4 kopiera
byggmstarn1 kopiera
catena kopiera
cegbyggkonsult kopiera
coop-konsum kopiera
dckperfekt kopiera
decido-kompetensor kopiera
DHL2 kopiera
dole kopiera
eimskip kopiera
elteknik kopiera
eriks-hjlpen kopiera
evp kopiera
ewerman kopiera
Frg-Bygg kopiera
fsd kopiera
green-cargo kopiera
grnsakshallen-sorunda kopiera
gullbergs kopiera
hgans-outlet kopiera
hif kopiera
hornbach5 kopiera
ica-maxi kopiera
iittala-outlet kopiera
ikab7 kopiera
ikea kopiera
infratek kopiera
ipos kopiera
keramiskt-center kopiera
lager-157 kopiera
Lanibil kopiera
lindab kopiera
mat kopiera
mekonomen kopiera
ncc kopiera
ngelholm-airport kopiera
oatly1 kopiera
obo-bettermann kopiera
Ontime2 kopiera
optimera kopiera
peab kopiera
restaurang-smak kopiera
Salico kopiera
skanska kopiera
skoogs-keri kopiera
slpservice kopiera
STC-green-food kopiera
stenbocken kopiera
Sundsvalllogistikpark kopiera
svensk-cater kopiera
Svenska-retursystem1 kopiera

MEDARBETARE

Magnus Jongård
VD
magnus@jkab-arkitekter.se
042 25 33 54
0702 85 12 70
Lars Jongård
Senior Advisor
lars@jkab-arkitekter.se
042-25 33 51
0705-43 33 51
Fredrik Cardell
Chefsarkitekt
fredrik@jkab-arkitekter.se
042-25 33 56
0735 33 63 66
Tobias Eriksson
Byggnadsingenjör
tobias@jkab-arkitekter.se
0763 15 21 00
Jonas Carlström
Arkitekt/ Byggnadsingenjör
jonas@jkab-arkitekter.se
042 25 33 53
0702 85 12 78
Fabian Florido
Arkitekt SAR/MSA
fabian@jkab-arkitekter.se
042 25 33 59
0702 78 01 70
Jeanette Sevegran
Arkitekt SAR/MSA
jeanette@jkab-arkitekter.se
042 25 33 63
0722 27 32 18
Åke Persson
Arkitektingenjör
ake@jkab-arkitekter.se
042 25 33 57
0730 56 15 42
Ronny Lindgren
Byggnadsingenjör / Kontrollansvarig
ronny@jkab-arkitekter.se
042 25 33 60
0703 30 64 55
Ulrika Jongård
Ekonomiansvarig
ulrika@jkab-arkitekter.se
042-25 33 58
0730 77 88 11
Astrid Andersson
Ljusdesigner och fysisk planerare
astrid@jkab-arkitekter.se
042 25 33 57
0705 62 18 72
Eric Jongård
3D-visualiserare
eric@jkab-arkitekter.se
042 25 33 62
0730 94 67 62
Carl-Gustav Gustafsson
Kalkylator
carl-gustav@ceg-byggkonsult.se
0721-81 88 17
Oscar Selemba
Arkitekt
oscar@jkab-arkitekter.se
042 25 33 55
0702 85 10 71
Soheil Vahed Rad
Byggnadsingenjör
soheil@jkab-arkitekter.se
042 25 33 61
0702 85 10 92
Malin Ossiansson
Arkitekt SAR/MSA
malin@jkab-arkitekter.se
042 25 33 52
0709 16 17 73


AB jkab Arkitekter | Berga allé 1, 254 52 Helsingborg | 042 25 33 50 | info@jkab-arkitekter.se